Конспекти

Тема: Чергування голосних звуків   [о], [е] з [ і] в коренях
іменників жіночого  та чоловічого роду в однині.
Мета: формувати уявлення учнів про те, що в одному й тому самому корені голосні звуки можуть змінюватися (чергуватися) у разі зміни слів або добирання споріднених; розвивати вміння зіставляти, узагальнювати; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до рідної мови. 
Обладнання: картки  індивідуального опитування,  слова-підказки, картки для роботи в парах.
                                                Хід уроку
І. Організаційний момент
-Діти, до нас на урок сьогодні завітали гості. То ж давайте привітаємо їх.

                       Ми вам раді, люди добрі,
                   І вітаєм щиро вас,
                   І запрошуєм ласкаво
                   На урок в четвертий клас.

 Автотренінг.
                   Я—учень,
                   Я ходжу до школи.
                   Мене навчають вчитись,
                   Я все розумію, я хочу все знати.
- Діти, а тепер скажіть, яким має бути наш урок.

      Урок має бути

Ми будемо
·         Цікавим
·        Трохи казковим
·        Навчальним
·        Продуктивним
·        Дисциплінованими
·        уважними
·        зібраними
·        активними

ІІ.  Перевірка домашнього завдання
--Яке мовне явище ми розглядали на минулому уроці?
--Чи допомогли вам знання, здобуті на уроці, виконувати домашнє завдання?
--Я хочу перевірити, як ви засвоїли тему. Виконайте завдання на картках.
Поставте іменники, подані в дужках, у потрібній формі.
Щоб ви пригадали, допоможіть закінчити риму.
 Як виконуєш завдання,
Не забудь про чергування:
Як порігто на поро_і,
Ну, а рігпиши на ро_і.
Коли вухото у ву_і,
А кожухто у кожу_і,
Як урокто на уро_і,
Окопорошинка в о_і.

 3. Картки індивідуального опитування

Прочитати в (книга) ………………………….,

 в теплій (шапка)………………………………,

 написати (подруга)……………………………,

 дати (білочка)………………………………….,  

Пастись у (луг)…………………………………,

 сидіти на (берег)……………………………….,

 годинник на (рука)……………………………., ,

черевик на (нога)………………………………...

  2.   Каліграфічна хвилинка
         Урок продовжимо без зупинки
          з каліграфічної хвилинки
--Доповніть прислів’я.  Запишіть його каліграфічно.
  Осінь багата снопами,  а зима…… .
--Виконайте звуко-буквений аналіз слова  ОСІНЬ
--Поставте слово  ОСІНЬ  у родовий відмінок однини.
--Що ви помітили?
IIІ.   Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні на уроці ми відкриємо ще одну таємницю нашої солов’їної мови, навчимося впізнавати однакові корені зі зміною звуків.
2.Пояснення матеріалу вчителем.
   Провідміняти слова    двір,  папір,   острів.
Який висновок можна зробити?
Висновок. У багатьох словах в українській мові літери о, е чергуються з літерою і: у відкритих складах — о, е, в закритих — і.(Який склад відкритий, а який закритий?)
В переливах слів ми раді
Відтінити тут одне:
Там, де І в закритім складі,
У відкритім — О та Е.
У закритім складі — кінь,
У відкритому — коня.
Поміркуй над цим, прикинь:--
Не поїдем навмання.
У закритім складі гість,
У відкритім — гостя жди.
У закритім складі шість,
У відкритому — шести.
Не кінець тут прикладам —
Ще раз ми вам викладем:
Лебідь  лебедя; обід  обода,
Невід  невода, чобіт  чобота
А є й виняток!
Хобот  хобота.
Й ще сучасніший:
Робот  робота.
Д. Білоус
                              Фізкультхвилинка
  IV.Закріплення  вивченого
1.     Диктант «Кого чи чого немає?»
      Піч-                      ніч-
       лід-                      ніс
      колір-                  ведмідь
                                           
-         Виділіть у поданих словах  корені.  Підкресліть букви, що  позначають звуки, які чергуються.

2.     Вибірковий диктант.
                 Впертий кіт
 Дмитрик котика муштрує,
 А кіт вдає, що не чує.
--Стрибни людям на показ,
--Стрибни, котику, хоч раз.
Дмитрик просить і чекає,
А кіт впертий не стрибає.

           З підручником працювати- багато знати
3.Робота в парах
Впр.  141

4.Робота над  загадками
— Відгадайте загадки, запишіть відгадки у стовпчик, змінітьслова так, щоб у коренях відбулося чергування голосних.
            Під вікном моїм калюжа
           Уночі замерзла дуже,
           Узялася склом твердим,
            Добре ковзатись на нім. (Лід — льоду
  • Невидимка ходить в гаї, всі дерева роздягає. (Осінь — осені
  • Коло бабусі сидить дід у кожусі, проти печі гріється,
          без водички миється. (Кіт — кота)
             Листячко зелене їсть.
           А пташки її куштують.
            І город і сад рятують. (гусінь)

              Має вуса, пишний хвіст
              І негарну звичку:
              Спершу добре він поїсть,
               Після—вмиє личко.(кіт)
ІV.     У загальнення й систематизація знань
1.     Робота в парах
1) Доповніть словосполучення формою слова, що означає  один предмет.
Навчальні речі — навчальна…
круторогі воли — круторогий…
дерев’яні столи — дерев’яний…
кухонні ножі — кухонний…
сильні громи — сильний…
картини осені — гарна…

   2.  Гра «Утвори словосполучення»
— З поданих слів утворіть словосполучення. Підкресліть  букви, що позначають звуки, які чергуються.
Яскраві (колір), напувати (кінь), книжка на (стіл), нагодувати(кіт), біля свого (поріг), стояти на (поріг).
Взаємоперевірка.
— Що ви помітили в останній парі слів? 
VІ. Підсумок уроку
— Які зміни можуть відбуватися у корені слова під час зміни форми слова або добирання споріднених слів?
— Чергування яких голосних звуків ми вчили на уроці?
— У якому складі — відкритому чи закритому — чутно звук [і]?
— У якому складі — відкритому чи закритому — чутно звуки [о], [е]

 VІІ Домашнє завдання
 Впр. 142,   кращим учням  скласти казку про звуки, які не хотіли чергуватися.

                              Всі ви добре працювали
                              Багато нового дізнались.
                              Ви старались і в кінці

                              Всі ви просто—МОЛОДЦІ!


Тема:          Культура поведінки

Мета: зясувати поняття ввічливості, виховання правил культурної поведінки;  формувати навички культурної поведінки; виховувати повагу до однолітків, людей старшого віку; вчити доречно вживати слова етикету; виховувати бажання дотримувати встановлених норм та правил етикету;  прищеплювати бажання  удосконалюватися, жити в культурному середовищі.

Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
 ----Уявіть собі, що на безлюдний острів потрапила людина. Якщо вона зовсім самотня на острові, вона може поводитись як їй заманеться. Але якщо зявиться хоча б ще  одна людина, тоді кожен повинен поводитися вже як людина: ввічливо, пристойно, люб’язно.
Як добре, що нас так багато на планеті, що ми всі живемо поруч, і тому ми бачимо не тільки себе самих,  а й тих хто нас оточує.
            — Серед багатьох наук, без яких людям не обійтися, є дуже особлива і необхідна для всіх — наука спілкування з людьми, наука поваги одне до одного, вміння поводитися таким чином, щоб оточуючим було з нами приємно, зручно.
Без цієї науки неможливо жити, працювати і відпочивати разом. Дуже важливо знайти правильну лінію поведінки. І ось на допомогу цьому ще століття і тисячоліття тому прийшли загальноприйняті правила культури поведінки.

                                                      Культура поведінки це
1. Культура мовлення  (розмова по телефону)
2.Культура спілкування (розмова двох незнайомих людей)                
3.Культура зовнішнього вигляду ( перехожі  у місті)

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
---А якими ви б хотіли бути в очах перехожих?
У давньосхідного мудреця спитали « У кого ти вчився вихованості?» Що він відповів?
(Думки дітей)
  «-У невихованих, --відповів він. –Я намагався не робити того, що роблять вони»

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
        
Сьогодні ми скористаємося порадою цього мудреця і повчимося культури поведінки, побудувавши модель «Культурного потягу майбутнього»   ланцюжки---невідємна частина нашої культури, яка прийшла до нас здалеку, але стала близькою, зрозумілою, необхідною. То  ж створюємо модель потягу!
1.   Робота з презентацією   «Культура поведінки»(повага до старших,  ввічливість,  безкорисливість, тактовність, освіченість, шанобливість)
                         Фізкультхвилинка

2. Робота  з оповіданням В. Сухомлинського «Наїлися, встали і пішли»
А який приклад можна навести з нашого повсякденного життя?
 Яку пораду ви б їм дали?
 V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
         2. Читання й обговорення оповідання  В. О. Сухомлинського « Соромно перед соловейком».
Щоб ви хотіли сказати про цих дівчаток?
Який найголовніший ланцюг нашого потягу?    СОВІСТЬ 
Совість—це тисяча свідків.  Саме вона  завжди буде рухати потяг нашого життя у правильному напрямку, допомагати бути справжньою людиною.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
  Які риси характеру вам заважають  бути справжньою людиною ?
 Давайте запишемо їх на аркушах.    Викидаємо у сміттєвий мішечок.
А які риси характеру ви хочете в собі розвивати?
Запишіть їх на ваших ладоньках. Давайте складемо  віночок вихованості.
   Робота за індивідуальними картками
1. Запізнившись до школи, потрібно:
         а) швидко пройти на своє місце;
         б) привітатися;
         в) вибачитися.
2. Ідучи до їдальні, необхідно:
         а) іти організовано;
         б) швидко бігти разом з друзями;
         в) не поспішати.
3. В їдальні необхідно:
         а) сідати, де хочеться;
         б) мати постійне місце.
4. На перерві можна:
         а) бігати, де хочеш;
         б) зайнятися цікавими справами;
         в) відпочивати.
5. На уроці необхідно:
         а) слухати пояснення вчителя;
         б) гратися сторонніми предметами;
         в) розмовляти без дозволу.
6. Перебуваючи в автобусі, треба:
         а) сидіти, не звертаючи ні на кого уваги,
                б) звільнити місце стареньким.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завжди  мати при собі совість.   Спостерігати за поганими вчинками  щоб…..

Підручник (с. 37–41).



Тема уроку: Урок позакласного читання.Тарас Шевченко – совість України, її душа і оберіг.
Мета уроку: Розширити і поглибити знання учнів про великого поета, художника, письменника Т.Г.Шевченка. Вчити дітей наслідувати Тараса Шевченка та виконувати його заповіти. Продемонструвати красу і чарівність Шевченкового слова. Розвивати навички етики мовної поведінки, поповнювати словниковий запас учнів. Виховувати любов до поезії, до рідного краю, до спадщини, яку залишив нам великий Кобзар.

Обладнання: портрет письменника, презентація до уроку.

Хід уроку
І. Організація уроку
Добрий день, сонце золоте!
Добрий день, небо голубе!
Добрий день, усі люди!
Добрий день, мої друзі!
– Я хочу розпочати наш урок епіграфом, а ви згадайте кому належать ці слова:
«І мене в сім’ї великій,
В сім’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Незлим, тихим словом.»
(Якщо дітям важко назвати автора цих слів, то можна використати акровірш)
Акровірш
Ти мусиш нам співця назвати,
Адже умів лиш він один
Рабів німих так захищати.
А хто так оспівав, як він,
Садок вишневий коло хати?
Дмитро Білоус
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
Сьогоднішній урок присвячений видатному українському поету, письменнику,  художнику – Тарасові Григоровичу Шевченку.
 На уроці будемо говорити про його життєвий і творчий шлях.
Тема уроку: Тарас Шевченко – совість України, її душа і оберіг.
– Кого називають Кобзарем?Звідки ця назва?
Довідкове бюро
Кобза – старовинний український народний струнний інструмент.
Кобзар – український народний співець, що супроводить свій спів на кобзі.
Кобзарів можна було бачити в селах і містах. Водили їх хлопчики – поводирі, бо майже всі кобзарі були сліпими.
– Чому Тараса Григоровича Шевченка називали Кобзарем?
– Чому ж так шанують великого Кобзаря? В чому сила його слави? (Думки дітей)

ІІІ. Основна частина уроку
– Давайте повернемось з вами у ті далекі часи, коли починав своє життя малий  Тарасик.

У старій хатині
Кріпака колись,
В тихий день весінній
Хлопчик народивсь.

У тяжкій неволі
Ріс малий Тарас.
Він не вчився в школі,
Він ягнята пас.

Вмерли мама й тато ...
Сирота – в дяка.
Тут була в хлоп'яти
Грамота гірка.

В пана – бусурмана
В Петербурзі – дім
Кріпаком у пана
Був Тарас у нім.

Хоче малювати
Прагне він до знань,
Та за це багато
Зазнає знущань.

За ясну свободу,
Світло майбуття –
Він віддав народу,
Все своє життя!

Цей вірш Грицька Бойка коротко розповідає біографію поета.
– Діти, а що означає слово «біографія»?
Біографія – в перекладі з грецької мови означає: «біо» - життя, «графія» - опис.
Отже, біографія – це опис життя людини.
– Діти, давайте згадаємо з вами життєвий шлях поета. Для цього пропоную подивитися відео сюжет «Дітям про Т. Г. Шевченка»
 Дивіться уважно. Після перегляду проведемо вікторину.

Вікторина «Життєвий шлях Тараса Григоровича Шевченка»
1. Коли народився Тарас Григорович Шевченко? (9 березня 1814 року)
2. Де народився Тарас Григорович Шевченко? (в селі Моринцях,
Черкащина)
3. В якій сім’ї народився поет? (в селі кріпака)
4. Скільки років було Шевченкові, коли померла мати? ( 9 років)
5. Скільки років було хлопчикові, коли він залишився повною сиротою?
(12 років)
6. Скільки братів і сестер було у Шевченка? ( 5 сестер і 2 брата)

7. Як звали поміщика, у якого Тарас був козачком? (пан Енгельгардт)
8. Хто був першим учителем малювання Шевченка? (майстер Ширяєв)
9. В якому році перший раз було видано Кобзар? (1840 рік)
10. Коли помер Тарас Григорович Шевченко? (10 березня 1861 року)
11. Скільки років прожив Шевченко? (47 років)
12. Де похований поет? (Поховали в Петербурзі на Смоленському
кладовищі. Через 40 днів труну перевезли в Україну і поховали в Каневі
на Чернечій горі.)
ІV. Фізкультхвилинка
Не дивлячись на те, що народився поет в бідній кріпацькій сім’ї
й дитинство  його було тяжким і безрадісним, малий Тарас ріс допитливим   і розумним  хлопчиком.
У вільний час від роботи він багато читає і малює. А по закутках,
щоб ніхто не бачив його горя, плаче. Так проходило важке дитинство хлопчика. І тільки в 1845 році, закінчивши Петербурську художню  академію з двома срібними медалями. Він отримує звання—вільного художника.
 Тарас малює портрети, картини, зарисовує пам’ятки минулого, робить ілюстрації до своїх віршів.
 Ось погляньте, які чудові картини залишив у спадок Тарас Шевченко.
(Перегляд відео сюжету «Тарас Григорович Шевченко поет і художник»)
Переглядаючи сюжет, прослухайте уривок з пісні «Зоре моя вечірня» на слова Тараса Григоровича Шевченка.
Всю поезію Т. Шевченка можна поділити умовно на три теми: це вірші про природу. Вірші про тяжке життя людей та вірші , присвячені темі материнства.
– Діти, згадайте, з якими віршами Тараса Шевченка, ми познайомилися протягом 3 шкільних років?
· «Тече вода із-за гаю»
· «Дивлюсь, аж світає»
· «Садок вишневий коло хати»
· «Зацвіла в долині»
– Доречі: Тарас Шевченко дуже любив цю рослину. У своїх віршах він згадує
калину більше 300 раз.
· «Реве та стогне Дніпр широкий»
· «Село! І серце одпочине».
· «І досі сниться: під горою» тощо.
 IV Закріплення
Гра «Розшифруйте вислів» (завдання на слайді)
Гра «Складіть і прочитайте прислів’я» (завдання на слайді)
Гра «Добери пару» (завдання на слайді)
Гра «Загубилось слово» (завдання на слайді)
Гра «Текст – перевертень» (завдання на слайді)
– Але найвідомішим твором видатного українського письменника Тараса Григоровича Шевченка є «Заповіт»
Заповіт (під музичний супровід)

Поезія Тараса Шевченка давно стала нетлінною частиною духовного буття  українського народу. Шевченко для нас – це не тільки те, що вивчають, а й те, чим живуть. З чого черпають сили й надії. У глибини майбутнього посилав він свої непорушні заповіти синам свого народу і серед них – найперший і  найголовніший:


Свою Україну любіть.
Любіть її… во врем'я люте,
В остатню, тяжкую мінуту
За неї Господа моліть.

VІ. Підсумок уроку
Отже, сьогоднішня наша зустріч закінчується. Аналізуючи творчий та життєвий шлях Т.Г.Шевченка від народження і до смерті, давайте спробуємо підібрати слова, які характеризували його в окремі проміжки часу

     Народний співець    Художник
           Кріпак  ТАРАС    Поет
     Наймит      Козачок Сирота
              
Це був поет з родини бідної.
А душу мав розкрилену, як птах.
Гарячим болем і живою піснею
Його слова – в народу на вустах.
А скільки ж раз його було розіп’ято
За правду, за «Кобзар» і «Заповіт».
В душі народу словом заповітним він
Залишить вічний і глибокий слід.
https://drive.google.com/open?id=0B6bP9AaiLzFGV2ItMHpKd2lJLUU

Презентація до уроку

Немає коментарів:

Дописати коментар